General Aptitude MCQ Quiz (40 Questions)
Select the correct option and click "Check Answer" to see the solution.
1. To access properties of an object, the mouse technique to use is ?
Explain:- The mouse technique used to access properties of an object is typically right-clicking.
2. There are two examination rooms A and B. If 10 students are sent from A to B, then the number of students in each room is the same. If 20 candidates are sent from B to A, then the number of students in A is double the number of students in B. The number of students in room A is:
Explain:- Solving equations: x-10=y+10 and x+20=2(y-20), we get x=100.
3. If a - b = 3 and a² + b² = 29, find the value of ab.
Explain:- 2ab = (a²+b²) - (a-b)² = 29 - 9 = 20 ⇒ ab = 10.
4. The product of two numbers is 120 and the sum of their squares is 289. The sum of the numbers is:
Explain:- (x+y)² = x²+y²+2xy = 289+240=529 ⇒ x+y=23.
5. The salaries of A, B, and C are in the ratio 2 : 3 : 5. If their increments are 15%, 10% and 20% respectively, then what will be the new ratio of their salaries?
Explain:- A=2k, B=3k, C=5k. After increment → A=23k/10, B=33k/10, C=6k. Ratio=23:33:60.
6. A and B entered into partnership with capitals in the ratio 4 : 5. After 3 months, A withdrew 1/4 of his capital and B withdrew 1/5 of his capital. The gain at the end of 10 months was Rs. 760. A's share in this profit is:
Explain:- A:B = (12x+21x):(15x+28x)=33:43. A’s share = 760 × 33/76 = Rs. 330.
7. What is R's share of profit in a joint venture?
Explain:- R’s investment is not given, so ratio incomplete. Data inadequate.
8. A alone can do a piece of work in 6 days and B alone in 8 days. A and B undertook to do it for Rs. 3200. With the help of C, they completed the work in 3 days. How much is to be paid to C?
Explain:- A:B:C = 4:3:1. C’s share = 3200 × 1/8 = Rs. 400.
9. A goods train runs at 72 kmph and crosses a 250 m platform in 26 sec. What is the length of the train?
Explain:- Speed=20 m/s. Distance=20×26=520 ⇒ Length=520-250=270 m.
10. If log₁₀2 = 0.3010, then log₂10 is equal to:
Explain:- log₂10 = 1 / log₁₀2 = 1/0.3010 ≈ 3.322 ≈ 1000/301.
11. An error 2% in excess is made while measuring the side of a square. The percentage of error in the calculated area of the square is:
Explain:- Error in area = (2×2% + (2%)²) = 4.04%.
12. In a shower, 5 cm of rain falls. The volume of water that falls on 1.5 hectares of ground is:
Explain:- Volume = Area × Depth = 15000 × 0.05 = 750 m³.
13. What is the volume of a cube if the area of each face is 64 m²?
Explain:- Side = √64 = 8. Volume = 8³ = 512 m³.
14. The reflex angle between the hands of a clock at 10:25 is:
Explain:- Hour hand at 10h25 = 312.5°. Minute hand = 150°. Reflex angle = 360 − 162.5 = 197.5°.
15. At what time between 4 and 5 o'clock will the hands of a watch point in opposite directions?
Explain:- Hands must be 180° apart. Time = 54 6/11 min after 4.
16. A 12% stock yielding 10% is quoted at:
Explain:- To earn Rs. 10, invest Rs. 100. To earn Rs. 12, invest 120 ⇒ MV = 120.
17. In how many ways can the letters of the word 'DETAIL' be arranged such that the vowels occupy only the odd positions?
Explain:- Vowels (3) in odd places = 3! = 6. Consonants (3) = 3! = 6. Total = 36.
18. Two dice are tossed. The probability that the total score is a prime number is:
Explain:- Total = 36, favourable = 15. P=15/36=5/12.
19. An observer 1.6 m tall is 20√3 m away from a tower. The angle of elevation to the top is 30°. The height of the tower is:
Explain:- Height = 1.6 + (20/√3)tan30° = 1.6+20 = 21.6 m.
20. Find the odd one out: 1, 4, 9, 16, 23, 25, 36
Explain:- All are perfect squares except 23.
21. A man completes a journey in 10 hours. He travels the first half at 21 km/hr and the second half at 24 km/hr. The total journey is:
Explain:- Distance = (2xy / (x+y)) × Time = (2×21×24)/(45) × 10 = 224 km.
22. The least number which when divided by 12, 15, 20 and 54 leaves the same remainder is:
Explain:- LCM of 12,15,20,54 = 540. Required no = 540 + remainder. Hence 544.
23. A father is 3 times as old as his son. After 15 years, the father will be twice as old as his son. The father’s present age is:
Explain:- Let son = x, father = 3x. Then 3x+15 = 2(x+15). Solve → x=15, father=45.
24. If 2994 ÷ 14.5 = 172, then the value of (2994 ÷ 0.5) – (172 × 5) is:
Explain:- (2994÷0.5) − (172×5) = 5988 − 860 = 2700.
25. If log 27 = 1.431, then the value of log 9 is:
Explain:- log 9 = log(3²) = 2 log3 = 2×0.477 = 0.954.
26. If log 125 = 2.079, then the value of log 5 is:
Explain:- log125=log(5³)=3 log5 → log5=2.079/3=0.693.
27. √0.000081 is equal to:
Explain:- √0.000081 = √(81×10⁻⁶) = 9×10⁻³ = 0.009.
28. The largest 4 digit number exactly divisible by 88 is:
Explain:- 9999 ÷ 88 = 113.62 → 113×88 = 9944.
29. 252 can be expressed as a product of primes as:
Explain:- 252 = 2² × 3³ × 7.
30. The least perfect square divisible by 3, 4, 5, 6 is:
Explain:- LCM(3,4,5,6)=60. Least perfect square multiple=900.
31. The difference between the squares of two consecutive numbers is 45. The smaller number is:
Explain:- Difference = 2n+1 = 45 ⇒ n=22.
32. The smallest number which when diminished by 7 is divisible by 12, 16, 18, 21, 28 is:
Explain:- LCM=1008. Required number=1008+7=1015. Check → Correct is 1007.
33. The least multiple of 7 which when divided by 2, 3, 4, 5, 6 leaves remainder 1 is:
Explain:- LCM(2–6)=60. Required no.=60k+1. Multiple of 7 → 301.
34. A train covers 180 km at a uniform speed. If the speed had been 10 km/hr more, it would have taken 30 min less. The speed is:
Explain:- Solve: 180/x − 180/(x+10)=0.5 → x=40.
35. A batsman has a certain average of runs in 11 innings. In the 12th innings, he scores 132 runs, thereby increasing his average by 5. The average after 12 innings is:
Explain:- Let avg=x. 11x+132=12(x+5) → x=33. New avg=38.
36. The average of 20 numbers is zero. Of them, at most, how many may be greater than zero?
Explain:- If 19 are positive, sum of them can be balanced by 1 large negative number.
37. A student finds the average of 10, 2-digit numbers. By mistake, he considers one number as 64 instead of 46. His average is larger by:
Explain:- Error=18. Effect on avg=18/10=1.8.
38. A card is drawn at random from a pack of 52 cards. The probability that the card drawn is neither a spade nor a king is:
Explain:- Total 52. Spades=13, kings=4, but 1 overlap=16. Not spade/king=36. Probability=36/52.
39. The probability of getting at least one head in two tosses of a coin is:
Explain:- P(at least one head)=1−P(no head)=1−1/4=3/4.
40. The probability that a leap year has 53 Sundays is:
Explain:- Leap year=366 days=52 weeks+2 days. Extra days can be Sunday+Monday (2/7 chance).
41. A shopkeeper expects a gain of 22.5% on his cost price. If in a week, his sale was of Rs. 392, what was his cost price?
Explain:- Let cost price = 100. Selling price = 122.5. Ratio CP:SP = 100:122.5 = 200:245. So, CP = (200/245) × 392 = Rs. 320.
42. A man buys a cycle for Rs. 1400 and sells it at a loss of 15%. What is the selling price of the cycle?
Explain:- Loss = 15% of 1400 = 210. SP = CP − Loss = 1400 − 210 = Rs. 1190.
43. A trader marked the price of an article 25% above the cost price and allowed a discount of 12%. What is his gain percent?
Explain:- Let CP = 100. Marked price = 125. After 12% discount, SP = 125 × 88/100 = 110. Profit = 10%.
44. If 40% of a number is equal to two-thirds of another number, what is the ratio of the first to the second number?
Explain:- Let first number = x, second = y. 40% of x = 2/3 y ⇒ 40x/100 = 2y/3 ⇒ x/y = 4/5.
45. If A is twice as good as B and together they finish a work in 14 days, then B alone can do it in:
Explain:- Let B do 1 work/day. A = 2 work/day. Together = 3 work/day. Work in 14 days = 42. So B alone = 42 days.
46. A tap can fill a tank in 12 hours. Another tap can empty the tank in 20 hours. If both are opened together, the tank will be filled in:
Explain:- Work in 1 hr = (1/12 − 1/20) = (5−3)/60 = 2/60 = 1/30. So time = 30 hrs. Wait correction → LCM=60. In 1 hr = 5−3=2 parts. Total=60 parts. Time=30 hrs. (Answer should be 30 hrs actually, check).
47. A boat can travel 20 km downstream in 2 hours, while it takes 4 hours to return upstream the same distance. What is the speed of the boat in still water?
Explain:- Downstream speed=20/2=10. Upstream=20/4=5. Boat speed=(10+5)/2=7.5. (Check again). Actually correct speed=7.5 km/hr.
48. A sum of money amounts to Rs. 660 in 2 years and Rs. 726 in 3 years at compound interest. The sum is:
Explain:- Ratio of amounts = 726:660 = 121:110. Rate=10%. So, Principal = 660 × 100 / 110 = Rs. 600.
49. A sum was put at simple interest at a certain rate for 2 years. Had it been put at 3% higher rate, it would have fetched Rs. 72 more. The sum is:
Explain:- Difference = P × 3 × 2 /100 = 72 ⇒ P = (72×100)/(6)=1200.
50. The difference between compound interest and simple interest on Rs. 2500 for 2 years at 4% per annum is:
Explain:- CI − SI = P × (r/100)² = 2500 × (16/10000) = Rs. 4.
51. A sum of Rs. 1550 is lent out in two parts. One at 8% simple interest and another at 6% simple interest. The total simple interest after 3 years is Rs. 300. The sum lent at 8% is:
Explain:- Let Rs. x be lent at 8%, then (1550 − x) at 6%. 3 years SI = (x×8×3/100) + ((1550−x)×6×3/100) = 300. ⇒ 24x + 279 − 18x = 3000 ⇒ 6x = 721 ⇒ x ≈ 800.
52. A man rows to a place 48 km downstream in 6 hours. He returns in 8 hours. The speed of the man in still water is:
Explain:- Downstream speed = 48/6 = 8 km/hr. Upstream speed = 48/8 = 6 km/hr. Speed in still water = (8+6)/2 = 7 km/hr. Correction: (48/6)=8, (48/8)=6 ⇒ (8+6)/2=7 km/hr. Final = 7.
53. A man can row 18 km downstream in 4 hours and return in 6 hours. The speed of the current is:
Explain:- Downstream speed = 18/4 = 4.5. Upstream speed = 18/6 = 3. Current speed = (4.5−3)/2 = 0.75. Correction: Actually current = (4.5−3)/2 = 0.75. Final = 0.75 km/hr.
54. A train running at the speed of 60 km/hr crosses a pole in 9 seconds. What is the length of the train?
Explain:- Speed = 60 × (1000/3600) = 16.67 m/s. Distance = Speed × Time = 16.67 × 9 = 150 m.
55. A train 125 m long passes a man, running at 5 km/hr in the same direction, in 10 seconds. The speed of the train is:
Explain:- Relative speed = Distance/Time = 125/10 = 12.5 m/s = 45 km/hr. Train speed = 45+5 = 50 km/hr. Correction: Actually = 50 km/hr.
56. A train 300 m long is running at a speed of 54 km/hr. It will cross a platform 500 m long in:
Explain:- Speed = 54 × (1000/3600) = 15 m/s. Distance = 300+500 = 800 m. Time = 800/15 ≈ 53.3 sec ≈ 53 sec. Closest option = 53 sec. (≈ 53).
57. A car travels at 60 km/hr and covers a distance in 8 hours. What is the distance travelled?
Explain:- Distance = Speed × Time = 60 × 8 = 480 km.
58. If 20 men can complete a work in 25 days, then 25 men can complete the same work in:
Explain:- Work = Men × Days = 20 × 25 = 500. So, 25 men → Days = 500/25 = 20 days.
59. A can do a work in 15 days and B in 20 days. They work together for 4 days, then A leaves. B will finish the remaining work in:
Explain:- A’s 1 day work = 1/15, B’s = 1/20. Together = 7/60. In 4 days = 28/60 = 7/15. Remaining = 8/15. B alone = (8/15) ÷ (1/20) = 160/15 ≈ 10.67 days. Closest = 11 days.
60. A can do a piece of work in 30 days, B in 40 days and C in 60 days. They work together for 8 days, then A leaves. In how many more days will the work be finished?
Explain:- A=1/30, B=1/40, C=1/60. In 1 day = 1/30+1/40
61. A and B can do a piece of work in 12 days. B and C can do it in 15 days. A and C can do it in 20 days. In how many days can A alone finish it?
Explain:- (A+B)=1/12, (B+C)=1/15, (A+C)=1/20. Add all → 2(A+B+C)=1/12+1/15+1/20 = 1/5. So (A+B+C)=1/10. Now A = (A+B+C)−(B+C) = 1/10−1/15 = 1/30. So A=30 days.
62. A sum of money triples in 20 years at simple interest. In how many years will it become 5 times?
Explain:- If it triples, then SI = 2P in 20 yrs ⇒ SI per year = 2P/20 = P/10. For 5P ⇒ SI=4P. Time=4P ÷ (P/10) = 40 yrs. Correction: Actually 40 yrs. Final=40.
63. A sum of Rs. 1200 amounts to Rs. 1680 in 4 years at simple interest. The rate of interest per annum is:
Explain:- SI = 1680−1200=480. Rate = (100×SI)/(P×T) = (100×480)/(1200×4)=10%.
64. A sum of money doubles itself at compound interest in 15 years. It will become eight times in:
Explain:- If it doubles in 15 yrs, then it becomes 8 times in 3 such periods (because 2³=8). Time = 15×3 = 45 yrs.
65. A sum of Rs. 500 amounts to Rs. 583.20 in 2 years at compound interest. The rate of interest is:
Explain:- Amount = P(1+r/100)². 583.20 = 500(1+r/100)² ⇒ (1+r/100)²=583.2/500=1.1664. So, 1+r/100=1.08 ⇒ r=8%.
66. A person invests Rs. 5000 at 12% per annum simple interest for 3 years. The interest earned is:
Explain:- SI = P×R×T /100 = 5000×12×3/100=1800.
67. A sum of money amounts to Rs. 9800 in 5 years and Rs. 12005 in 8 years at simple interest. The principal is:
Explain:- Difference in amount for 3 yrs = 12005−9800=2205 ⇒ SI for 3 yrs =2205 ⇒ SI per year=735. For 5 yrs SI=735×5=3675. Principal=9800−3675=8800.
68. A man invested Rs. 10000 in a scheme at compound interest at 10% per annum. The amount after 2 years will be:
Explain:- Amount = P(1+r/100)² = 10000×(1.1)²=12100.
69. The average of 20 numbers is zero. Of them, at most, how many may be greater than zero?
Explain:- Since average=0 ⇒ sum=0. If 19 numbers are positive, their sum can be balanced by one large negative number. So max=19.
70. The average of 10 numbers is 7. If each number is multiplied by 12, the average of the new set of numbers is:
Explain:- New average = old average × 12 = 7×12 = 84.
71. The average age of 30 students is 12 years. If the teacher’s age is also included, the average becomes 13 years. The age of the teacher is:
Explain:- Total age of 30 students = 30×12=360. With teacher = 31×13=403. Teacher’s age=403−360=43. Correction: final=43 yrs.
72. The average marks of 8 students in a class is 25. If one more student’s marks are added, the average increases to 26. The marks of the new student are:
Explain:- Total marks of 8 students=8×25=200. New total=9×26=234. Marks of new student=234−200=34. Correction: actual=34 (not in options, closest=35).
73. The average of five consecutive odd numbers is 61. The smallest number is:
Explain:- For 5 consecutive odd numbers, the average is the middle number = 61. So numbers are 57,59,61,63,65. Smallest=57.
74. A batsman has a certain average of runs for 16 innings. In the 17th inning he scores 85 runs, thereby increasing his average by 3 runs. His average after 17th inning is:
Explain:- Let old avg=x. Then total runs in 16 innings=16x. New avg=x+3 ⇒ total runs in 17 innings=17(x+3). So 16x+85=17x+51 ⇒ x=34. New avg=34+3=37.
75. The average of 25 numbers is 36. The average of the first 13 numbers is 32 and of the last 13 numbers is 40. The 13th number is:
Explain:- Total sum=25×36=900. Sum of first 13=13×32=416. Sum of last 13=13×40=520. Both include 13th twice. So 416+520−13th=900 ⇒ 13th=36.
76. The average weight of 40 students is 36 kg. If the teacher’s weight is included, the average increases by 1 kg. The weight of the teacher is:
Explain:- Total weight of 40 students=40×36=1440. New total=41×37=1517. Teacher’s weight=1517−1440=77.
77. The average of 7 consecutive even numbers is 24. The largest of these numbers is:
Explain:- For consecutive numbers, average=middle. Middle=24 ⇒ numbers are 18,20,22,24,26,28,30. Largest=30.
78. The average score of a class of 40 students is 60. If the average score of half the students is 50, what is the average score of the other half?
Explain:- Total score=40×60=2400. Half (20 students) avg=50 ⇒ sum=1000. Remaining 20 students sum=2400−1000=1400 ⇒ avg=1400/20=70.
79. The average of 12 numbers is 25. If each number is increased by 4, the new average is:
Explain:- New average = old average + 4 = 25+4=29.
80. The average marks obtained by 120 students is 35. If the average marks of boys is 30 and that of girls is 40, the number of boys is:
Explain:- Let boys=x, girls=120−x. Total marks=120×35=4200. Boys marks=30x, girls=40(120−x)=4800−40x. So 30x+4800−40x=4200 ⇒ −10x=−600 ⇒ x=60. Correction: Answer=60 boys.
81. The average age of a family of 5 members is 21 years. If the present age of the youngest member is 5 years, what was the average age of the family at the time of his birth?
Explain:- Present total age=21×5=105. 5 years ago, total=105−5×5=80 (since all were 5 years younger, youngest not born). Members=4. Average=80/4=20. Correction: Answer is 20 yrs (option C).
82. The average of 6 numbers is 8. The average of 4 of them is 5. What is the average of the remaining two numbers?
Explain:- Total sum=6×8=48. Sum of 4=4×5=20. Remaining sum=28. Average=28/2=14. Correction: 14 (not in options, closest=15).
83. The average of three numbers is 20. If two numbers are 16 and 22, the third number is:
Explain:- Total sum=3×20=60. Given two numbers=16+22=38. Third=60−38=22.
84. The average of 10 consecutive numbers is 25. The smallest of these numbers is:
Explain:- Average=25 ⇒ middle number=25. For 10 numbers, average is mean of 5th & 6th. So 5th=25, smallest=25−(5−1)=21.
85. The mean of 100 observations is 50. If each observation is increased by 5, the new mean is:
Explain:- New mean = old mean + 5 = 50+5=55.
86. The average of 5 numbers is 27. If one number is excluded, the average becomes 25. The excluded number is:
Explain:- Total sum of 5=5×27=135. Sum of 4=4×25=100. Excluded=135−100=35.
87. The average of 50 numbers is 38. If two numbers 45 and 55 are discarded, the average of the remaining numbers is:
Explain:- Total sum=50×38=1900. Removing 45+55=100. Remaining sum=1800. Numbers=48. Average=1800/48=37.5 ≈ 37.
88. The mean of 25 observations is 36. Later it was found that one observation 72 was wrongly taken as 27. The correct mean is:
Explain:- Wrong sum=25×36=900. Correct sum=900−27+72=945. Correct mean=945/25=37.8. Correction: Answer=37.8 (option B).
89. The average of 7 numbers is 50. If each number is multiplied by 5, the average of new numbers is:
Explain:- New average = old average × 5 = 50×5=250.
90. The average marks of 30 students in a class is 45. If the marks of one student is increased by 15, the average of the class increases by:
Explain:- Increase in total marks=15. Average increase=15/30=0.5.
91. The average of 11 numbers is 50. If the average of the first six numbers is 49 and that of the last six numbers is 52, the sixth number is:
Explain:- Total=11×50=550. First 6=6×49=294. Last 6=6×52=312. Both include 6th twice. 294+312−6th=550 ⇒ 606−6th=550 ⇒ 6th=56. Correction: Answer=56 (option B).
92. The average age of a class of 30 students is 14 years. If the teacher’s age is included, the average becomes 15 years. The teacher’s age is:
Explain:- Total of students=30×14=420. With teacher=31×15=465. Teacher=465−420=45. Correction: Answer=45 (option B).
93. The average of 15 numbers is 25. If each number is multiplied by 4, the average of the new numbers is:
Explain:- New average=old average×4=25×4=100.
94. The mean of 40 numbers is 38. If two numbers 45 and 55 are excluded, the mean of the remaining numbers is:
Explain:- Total sum=40×38=1520. Remove 100 ⇒ 1420. Numbers=38. Average=1420/38=37.37 ≈ 37.
95. The average age of a group of 10 students is 20 years. If one more student joins, the average increases by 1. The age of the new student is:
Explain:- Total for 10=10×20=200. New total=11×21=231. New student=31.
96. The mean of 20 numbers is 45. If each number is decreased by 5, the new mean is:
Explain:- New mean=old mean−5=45−5=40.
97. The average of 6 numbers is 10. If each number is multiplied by 2, the new average is:
Explain:- New average=old average×2=10×2=20.
98. The mean of 12 numbers is 42. If one number is added, the mean becomes 44. The added number is:
Explain:- Total for 12=12×42=504. New total=13×44=572. Added=68. Correction: 68 (not in options, closest 66).
99. The mean of 5 numbers is 18. If each number is increased by 2, the new mean is:
Explain:- New mean=old mean+2=18+2=20.
100. The average of first 10 natural numbers is:
Explain:- Sum of first 10 numbers=10×11/2=55. Average=55/10=5.5.
No comments:
Post a Comment